top of page

Cyklozávod bez podpory přes Čechy - 800 km, 14 km převýšení

se startem ve Vyšším Brodě a cílem ve Varnsdorfu

BOHEMIA DIVIDE
2024
Sledujte
21.9.-28.9.2024

 Bohemia Divide 2024 

 

Akce se uskuteční v termínu 21.9. – 28.9.2024. Trasa bude kopírovat směr té letošní s obměnou cca 60 %. Přemýšlíme o nahrazení Třeboňska Českou Kanadou. Trasa příští rok zabloudí opět víc na východ a větší změny budou i na severu. Délka bude opět kolem 800 km. Letošní lahůdka Kozákov snad zůstane 
 

Limit závodníků bude držen na 135, s tím, že pro zahraniční účastníky bude vyhrazeno 30 míst (v případě nenaplnění bude dodatečně doplněno).  Závodníci letošního ročníku se mohou přednostně přihlásit mailem do 21.12.2023. Standardní registrace bude spuštěna 1.1.2024 ve 20:00 přes formulář vystavený na tomto odkazu https://bohemiadivide.wixsite.com/czech/registrace. Startovné zůstává stejné tj. 2500 Kč a zahrnuje i tracker pro online sledování.
 

Kolu zdar a bikepackingu obzvlášť
Tým Bohemia Di
vide
e

Shrnutí BD 2021

Letos se na start závodu postavilo 103 závodníků z 8 zemí. Ve startovním poli bylo 9 žen. Do cíle dorazilo rekordních 81 účastníků.


Velký díky patří sponzorům: BBCidre, Bohemian Coffee House, BlueFly, Milovická Nádražka, Krmelec Vlaška, Pivovar Falkenštejn Krásná Lípa, Černokostelecký pivovar, Tilak, Tom Ritchey a Lucifer Lights.


Moc děkujeme také všem, kteří jezdce podpořili neočekávanými občerstvovačkami na trati, povzbuzujícími zprávami a vůbec zájmem o jejich „pošetilé“ konání. 


Zvláštní poděkování patří opět Romaně a Robertovi z Bílého Mlýna ve Vyšším Brodě za perfektní zázemí na startu.


Fota ze závodu od Pavla Šťastného naleznete na tomto odkazu a jsou volně k dispozici:
https://photos.app.goo.gl/1WopU488cqWBHD7Y7


Animaci průběhu závodu 2021 včetně předchozích ročníků můžete shlédnout zde https://jirkachadima.gitlab.io/bohemia-divide-timelapse/


Letošní ročník má dva vítěze v mužské kategorii. Do cíle společně dorazili Štěpán Aubrecht a rakouský reprezentant Jan Koller. Trasu měřící 745 km zvládli v čase 2 dny a 6 hodin a 40 minut. Patří jim velká gratulace a obdiv. Též si ceníme kamarádského přístupu na čele závodu. Přesně toto podtrhuje filozofii kamarádství, kterou podporuje naše akce. Druhý do cíle dojel Markus Zimmermann také z Rakouska v čase 2 dny 12 hodin a 28 minut. Jako třetí dorazila do cíle opět dvojice, a to Tomáš Kovářík a Petr Tichý, a to pouhých 30 minut za Markusem.


Mezi ženami byla první v cíli Hanka Uhlíková (celkově na 11.místě) v čase 2 dny 23 hodin 11 minut. Jedná se o výkon, za který by se jistě nestyděla kdejaká profesionální cyklistka.  Druhá skončila Katka Ludvíková, které cesta trvala 3 dny a 5 hodin. Na pomyslné bronzové příčce skončila Blanka Vlčková, která obhájila 3.místo svého bratra Jakuba z loňské mužské kategorie. 


Obdiv a pochvalu zaslouží též Soňa Purkrábková, pro kterou byla Bohemia Divide 2021 první bikepackingová akce v životě. Závod sice nedokončila celý (kvůli zdravotním problémům skončila na 400 km), ale po dni odpočinku dojela vlakem do stanice Jedlová a dala si poslední hodně těžkou 90kilometrovou část přes proklínaný Nordkap. I zde oceňujeme touhu se nevzdat a cestu si užít.


Ještě jednou moc moc děkujeme všem, kteří se podíleli na zdaru celé akce, ať již účastí, organizací nebo podporou na trati či doma v zázemí.


Ať žije Bohemia Divide 2022!!! 


Vaši Honza, Erika, Borek, Jířa a Pavel
 

Novinky jaro 2021

Tak jako se medvěd probouzí po zimě i my za vámi zvolna (půlroku před startem) přicházíme s pár zprávami a novinkami.

První novinkou je nový podporovatel naší akce, a to firma BLUEFLY (https://www.bluefly.cz/) vyrábějící termo prádlo a sportovní trička. Ve spolupráci s loňským účastníkem BD Petrem Kohoutkem vznikla edice Bohemia Divide termo triček s krátkým i dlouhým rukávem, která je v e-shopu připravena pro všechny zájemce. Firma BLUEFLY navíc poskytne letošním účastníkům slevu 15 % z celého sortimentu.

Další novinkou pro někoho radostnou a pro někoho smutnou je to, že letošní ročník vynechá legendární úseky – oblíbené a zatracované Ralsko a při dešti klouzavou horu Říp. Ale určitě se na trati objeví jiná plnohodnotná náhrada. Trasa povede letos více na východ od Prahy, kde nás při mapování překvapila nečekaně krásná příroda. Projedete se malebným městečkem Kouřim odkud pozoroval z Řípu praotec Čech kouřové signály od svého bratra Lecha, připomenete si ranní mlhy nad chatařskou a zahrádkářskou osadou Kersko známé z filmu dle knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek.

Zdá se, že po Velikonocích již půjde bez větších omezení a výčitek svědomí překročit hranice okresu pro vyjížďky, tak již tradičně uvolňujeme ke stažení loňskou trasu - http://sezemice.net/Bohemia_Divide_2020.zip 

 

Publikujeme ještě jednu pasáž z knihy Miloslava Nevrlého Karpatské hry o nemoci a cestování. Je to mírně zidealizovaná představa, ale dodá hodně optimismu:

„Na cestách se připodobníš zvířeti: nemoc se tě nechytne. Co víc držela-li tě před cestou, pustí tě, ztratí se v dálce, po prvním lijáku zůstane bezmocně ležet vedle cesty. Putování Tě uzdraví. …V noci se třeseš zimou a ráno jsi čilý jako losos. Doma by tě to zahubilo, pozoroval by ses, sháněl kloktadla a masáže, stonal bys. Zvláštní hra. Na cestách nemáš na nemoc čas, nedbáš ji a není. Važ si zdraví, ale neměj o něj strach. Potřebuješ ho k cestě, a proto ho máš. “

Shrnutí BD 2020

Letošní ročník se, i přes těžkosti které mu předcházely, uskutečnil v plném rozsahu. A opět se neskutečně vydařil. Z přihlášených 130 závodníků se na start postavilo neuvěřitelných 106 statečných tzn. 6 jezdkyň a 100 jezdců. Ani počasí účastníkům příliš nepřálo, ale i tak do cíle dorazilo 68 z nich. Velký respekt patří nejen finišerům, ale všem, kteří vyjeli. Atmosféra na startu, na trati i v cíli byla úžasná. 

Moc děkujeme všem, kteří jezdce podpořili neočekávanými občerstvovačkami na trati, povzbuzujícími zprávami a vůbec zájmem o jejich „pošetilé“ konání. 

Velký díky také patří sponzorům: BBCidre, Bohemian Coffee House, Bike Brothers Import, Lodestar Cafe Kladno, Pivovar Falkenštejn Krásná Lípa, Pivovar Pch! Chříč, Pivovar Zlatá Kráva Nepomuk, Tom Ritchey a Lucifer Lights.

Zvláštní poděkování patří Romaně a Robertovi do Bílého Mlýna ve Vyšším Brodě za perfektní zázemí na startu.

Fota ze závodu od Pavla Šťastného naleznete na tomto odkazu:

https://drive.google.com/drive/folders/1kq2QcD66h2IYNojS6FOcQQuoObrg8Zkw

 

   Animaci průběhu závodu můžete shlédnout zde 

https://jirkachadima.gitlab.io/bohemia-divide-timelapse/2020/

 (pozn. první pozice závodníka je tam, kde byl první záznam z trackeru - tzn. trackery 48 a 84 byly vadné a musely být vyměněny, resp. zprovozněny, takže na začátku čekají na mapě)

 

První, kdo letos dorazil do pivovaru Kocour, byl Ondra Svoboda. 770 km v těžkém podmáčeném terénu zvládl za 2dny, 23 hodin a 40 minut.  Druhé místo obsadil Tomáš Novotný a třetí v pořadí byl Jakub Vlček. Mezi ženami zvítězila Katarína Ludvíková. Trasu zdolala za 4 dny, 4 hodiny a 10 minut. Jitka Brunnerová skončila letos druhá. Třetí ženou v cíli byla skvělá Jiřina Lípová. Velký obdiv však také zaslouží Katka Holá, která kvůli zdravotní indispozici vyrazila na trať skoro o den později a díky své nezdolnosti dorazila do Kocoura, tak aby stihla afterparty. Za zmínku a za velkou poklonu stojí dojezd tandemového kola ve složení Petr Vocetka a Jarda Šach a také úspěšné dokončení BD 2020 Zdeňkem Janečkem, který trať absolvoval na lehokole.

Výsledková listina je ke shlédnutí zde:

https://bohemiadivide.wixsite.com/czech/vysledky-2020

Ještě jednou moc moc děkujeme všem, kteří se podíleli na zdaru celé akce.

 

Ať žije Bohemia Divide 2021 !!!

Bohemia Divide 2020 se uskuteční v termínu 26.9. – 3.10.2020.

Startovat se tentokrát bude v sobotu, aby se v součtu s pondělním svátkem ušetřily 2 dny dovolené. Trasa se bude opět mírně měnit (30 % nových úseků) - osvědčené hitovky zůstanou zachovány. 

 

Limit závodníků jsme navýšili na 125, s tím že pro zahraniční účastníky bude vyhrazeno 30 míst (v případě nenaplnění bude dodatečně doplněno náhradníky).  Závodníci letošního ročníku se mohou přednostně přihlásit mailem do 21.12.2019.

 

Standardní registrace bude spuštěna 1.1.2020 ve 20:00 přes formulář vystavený na tomto odkazu https://bohemiadivide.wixsite.com/czech/registrace.

 

Startovné zůstává stejné tj. 2000 Kč a zahrnuje i tracker pro online sledování.

Shrnutí BD 2019 

Dne 22.2019 odstartoval z jihočeského Vyššího Brodu 2.ročník cyklistického ultra maratonu Bohemia Divide. Stejně jako u obdobných akcí, které nesou ve svém nazvu anglický výraz „DIVIDE“ (rozdělení předěl), trasa rozděluje území Čech od nejjižnějšího místa po nejsevernější kótu republiky. Závod letos měřil 720 km a účastníci na ní museli překonat 14 km převýšení.

Na start se postavilo 78 cyklistů ze 7 států (ČR, Německo, Francie, USA, Velká Británie, Maďarsko a Nový Zéland). Trasa většinou vede po zpevněných cestách, ale vyskytují se zde i strmá kamenitá stoupání, kde je kolo nutné i tlačit. Organizátoři se snaží zavést účastníky na místa, která jsou i zajímavá z pohledu vnímavého turisty nebo někoho kdo chce poznat opravdové krásy České republiky. Letos podobná místa zahrnovala hrad Rožmberk, průjezd klášterem Zlatá Koruna, horu Kleť, zámek Kratochvíle, Brdy, Křivoklátsko, industriální Kladno , Říp, Kokořínsko, Máchovo jezero, bývalé letiště Hradčany, Ještěd, Lužické hory, saská lázeňská městečka Oybin a Jonsdorf a Šluknovský výběžek s nejsevernějším místem tzv. „Nordkap“. 

Do cíle ve varnsdorfském pivovaru Kocour nakonec dorazilo 58 cyklistů. Nejrychleji přejezd přes Českou kotlinu zvládl český expat Martin Střelka (žijící nyní na Novém Zélandu) za neuvěřitelné 2 dny a 6 hodin, druhý se v cíli objevil dvojnásobný vítěz legendárních 1000 mil Radek Musil a bronzovou pozici obsadil Petr „Piškot“ Novák. Mezi ženami zvítězila Jitka Brunnerová v čase 3 dny a 23 hodin, následovaná Katkou Holou a francouzskou reprezentantkou Patricií Berthelier. Uznání si ale zaslouží všichni, kteří se na trasu bez zabezpečení vydali a našli si v ní své individuální obohacení.

Bohemia Divide je akcí, která zavírá bikepackingovou sezónu v České republice a cílem organizátorů bylo především připravit „vyjížďku bez limitu“, která udělá radost z cestování a zároveň zdůrazní kamarádskou atmosféru podobných akcí, kde vznikají přátelství na celý život.

 Bohemia Divide 2019 skončila, ať žije Bohemia Divide 2020.

bottom of page